Ausztriában, ha a hegyen bajba kerülünk, több szervezet is végezheti a mentést (hegyimentők, rendőrség, esetleg mentéssel megbízott helikopteres cégek), de a költségek mindig a mentettet terhelik, vagy szerencsés esetben - ha van erre vonatkozó biztosítása -, akkor a biztosító kifizeti.
Helikopteres mentés esetén (ez sok helyen az Osztrák Automobil Klub, azaz ÖAMTC) vaskos összeg kerül a számlára. Bár tartományként változó (Tirolban például drágább, mint Karintiában), általánosságban elmondható, hogy egy repült percet 60-80 euróval számláznak ki. Ha a felszállástól a leszállásig egy órát tart a mentés, akkor nagy valószínűséggel 3600-4800 EUR, azaz átszámolva mintegy 1,4-2 millió forintot kóstál a helikopteres bevetés. 2023-ban Ausztriában majdnem 8000 helikopteres mentést végeztek, ezek nagy része sí- és egyéb hegyi baleset volt.
Ha előrelátóak voltunk és kötöttünk extrém sportokra vonatkozó biztosítást, akkor a biztosító nyúl a zsebébe. Érdemes azonban itt is körültekintőnek lenni, mert előfordulhat, hogy bizonyos sportok vagy helyek az apróbetűs részben ki vannak zárva. Például a sziklamászás, siklóernyőzés szóba se jöhet, vagy van benne magassági korlát, például csak tengerszint felett 3000 méterig érvényes a biztosítás.
Előfordulhat azonban, hogy nem elég egy sima helikopteres mentés, hanem átfogó keresési akcióra van szükség (köd, hóvihar, esetleg extrém sziklás helyen történt baleset.) Ilyenkor alapból a hegyimentőket (Bergrettung) riasztják és bár Ausztriában a hegyimentők mind önkéntesek (gyakran profi hegymászók), a szervezet a mentésben résztvevő minden egyes ember után 40 eurót számláz óránként. (A befolyt összeget a hegyimentők felszerelésére költik.) Példának okáért, ha a Dachstein gleccseren 20 hegyimentő keresi a bajba jutottakat 4 órán át, az 3200 euróba fog fájni. Ezen kívül az alpesi rendőrség is bekapcsolódhat a munkába, ilyenkor rendőrönként 20 euró a tarifa óránként. Ha nincs szükség orvosra, akkor „csak” rendőrségi mentőhelikoptert küldenek, a ún. „Libelle” repült percdíja szintén 60 euró.
Ezen után talán nem meglepő, hogy 2024 januárjában a Grossglockneren a hó fogságában ragadt három cseh hegymászó mentése 20 ezer euróba fájt. Mint kiderült, a bajba jutottak az időjárás előjelzést nem vették figyelembe – komoly havazást és szelet jósoltak - . Szerencséjükre mind a hárman Alpenverein-tagok voltak, így az Osztrák Alpesi Egyesülettel szerződött biztosító fizetett a keresésben résztvevő szervezeteknek.
Sokszor azonban nem ilyen komoly mentés miatt riasztják a hegyimentőket, elég csak egy via ferratán ragadni vagy sziklás hegyoldalon kificamítani a bokát. Általában ilyen esetben is hegyi mentést kell kérni és bár lehet nem 20 ezer euró lesz a költsége, de néha a 2-3000 euró is nagyon fájhat.
Szóval aki gyakrabban túrázik magas hegyek között, via ferratazik vagy akár kerékpározik, érdemes körültekintően biztosítást kötnie. De nemcsak az utasbiztosítások védenek meg ilyen helyzetben, hanem egy Alpenverein (OeAV), Österreischicher Touristenklub (ÖTK) vagy Naturfreunde tagság is lehet megoldás. Ezek a szervezetek az éves tagdíjért cserébe átfogó sportbiztosítást nyújtanak, ami nemcsak Ausztriában érvényes, hanem világszerte. (Igaz ezek tényleg csak sporttevékenységet biztosítanak, azaz egy közlekedési baleset esetén nem fizetnek.) A tagság más kedvezményekkel is jár, hiszen a tagok olcsóbban tudnak menedékházakban megszállni, vagy akár egy-egy étel is olcsóbb lehet a szervezet hüttéjében a tagoknak. Ezen kívül ha valaki az osztrák hegyimentők pártoló tagja lesz (Bergrettung Förderer) azzal is le lehet fedni egy esetleges mentés költségeit.
Végül, de nem utolsósorban, Ausztriában a hegyimentők közvetlen száma a 140, de a 112-es segélyhívót is tárcsázhatjuk, ha bajba jutottunk. Érdemes azonban egy applikációt letölteni, de erről majd egy másik cikkben...