A nyári időszakban a magas hegyek között igen gyakoriak a villámokkal kísért, hirtelen kialakuló viharok, amelyek általában felhőszakadással is járnak. Talán a legfontosabb, hogy a túra tervezése során - és közben is - legyünk körültekintőnek. Az Alpokban vagy a Tátrában a nyári zivatartok délután alakulnak ki, érdemes tehát korán elindulni. Ajánlott előző este alaposan tanulmányozni az időjárásjelentést és ennek megfelelően alakítani az útvonalat. A túra során általában a felhőképződésből lehet látni, ha zivatar közeleg. A viharfelhőt viszonylag könnyű felismerni. Ha égbe tornyosuló, hatalmas, sűrű, sötét felhőt (Cumulonimbus) látunk, akkor rövid időn belül zivatar várható. Ha megkezdődik az égi háború, a villámlás és a mennydörgés között kevesebb mint 15 másodperc telik el, akkor a villám kb. öt kilométerre tőlünk csapott le és villámgyorsan cselekednünk kell.
1. Ha tehetjük, azonnal hagyjuk el a kitett helyeket, hegycsúcsot, csúcskeresztet vagy a nagy méretű egyedül álló sziklákat. A csúcsról és hegygerincről mindenképpen ereszkedjünk lejjebb, lehetőség szerint a vihar érkezési irányával ellentétes oldalon.
2. Szabaduljunk meg a fém tárgyaktól (karabinerek, csákány, túrabot stb.) és ha van rá mód keressünk egy menedéket, esetleg egy olyan kisebb barlangot, ami 1 méternél mélyebb. (A villámlással kísért vihar elől legjobb menedék egy olyan barlang, amelybe legalább egy méterre be tudunk húzódni, és minden oldalon legalább egy méteres távolságot tudunk tartani a falaktól. A hegyek között azonban kockázatos kiálló szikla alá húzódni, mivel a a villám ide is becsaphat ráadásul a lezúduló víztől és lepotyogó szikláktól nem igazán vagyunk védve.)
3. Védjük magunkat a kihűlés ellen. Minden ruházatot vegyük magunkra, ha van nálunk túlélő bivakzsák külső rétegként húzzuk magunkra, ez általában vízálló.
4. Keressünk egy olyan törmelékes, vízfolyásokról távolabbi viszonylag sima helyet – ha van hófolt, akkor azt! –, ahol a hegyről lezúduló víz nem fog elsodorni minket, tegyük magunk alá a hátizsákot - ha van mászókötelet - és összehúzott lábakkal és kezekkel kuporodjunk fölé és várjuk ki a vihar végét.
5. Sziklapárkányon vagy veszélyes sziklákon, ahol láncos vagy drót biztosítás van, ne a fémet fogjuk! Viszont ha via ferratazunk és már nem tudunk lejönni a szikláról, vagy éppen menekülünk le vagy felfelé, maradjunk mindig bekötve! Előfordulhat, hogy a via ferratába csap egy villám és az villámhárítóként működik, de általában nagyobb az esélyünk a túlélésre, mintha lezuhanunk a mélybe. Ha tudunk, menjünk el a via ferrata úton olyan laposabb helyre, ahol a hátizsákon összekuporodva kivárhatunk és ha lehet tartsunk 2 méteres távolságot a sziklafaltól. De labilis, zivataros időjárás esetén inkább el se menjünk via ferratázni!!!
Röviden összegezve a legfontosabb, hogy mindig előre tájékozódjunk a várható időjárásról, de ha beütött a „ménkű”, azaz a hegyen ért a vihar, akkor megpróbáljuk megőrizni a hidegvérünket és okosan cselekedni.