A Hochschwab Stájerország keleti felében található vadregényes sziklákkal és gyönyörű hegyi rétekkel tarkított mészkő hegység. Fő csúcsának neve megegyezik a hegység nevével, Hochschwab (2277 m). A hegység talán legismertebb része a Grünersee, ahová tömött sorokban érkeznek a turisták, hogy megnézzék ezt a gyönyörű tavat.
A változatos karszthegység első felfedezője János Habsburg főherceg volt, aki 1803-ban indult Seewiesenből, hogy keletről nyugatra átgyalogoljon rajta. Az akkor 21 éves természettudományok iránt is érdeklődő herceg teljesen le volt nyűgözve a Hochschwabtól és a látottakat részletesen feljegyezte naplójában.
A keleti-nyugati irányban mintegy 60 km hosszú és 15 km széles Hochschwab nemcsak alpesi virágokban gazdag, hanem teli van vadállatokkal. A több, mint 500 egyedet számláló zerge kolónia az egyik legnagyobb Európában. Ez a hegymászást és vadászatot is kedvelő János főhercegnek is köszönhető, aki nagyon sokat tett, hogy a zergék megmaradjanak a Hochschwab sziklái között. Ezen kívüli mormotával, gímszarvassal, fajdkakassal de kőszáli sassal is találkozhatunk.
A hegységben a tömegturizmustól távol remek túrautakat találunk, de a sziklamászók számára is igazi paradicsom. 1938-ban Raimund Schinko a Stangenwandot három nap alatt mászta meg és mind kiderült ez volt a világ első 7-es nehézségi fokozatú megmászott sziklafala. (Egészen addig a nehézségi skála csak 6-os fokozatig jelölte a sziklák meredekségét.)
A Hochschwab északi lábánál található Wildalpen, ahonnan Bécs ivóvizének egy részét kapja. Az 1910-ben épült második bécsi vezetéken napi 200 ezer köbméter víz indul útnak az osztrák főváros felé. (Az első a Schneebergről viszi a vizet Bécsbe.)
A vadregényes Hochschwab bár szép időben lenyűgöző, de nem veszélytelen. A csipkés sziklákkal tarkított hegységben nagyon könnyen rosszra tud fordulni az időjárás, télen pedig napokig tombolhatnak a hóviharok. 1988 novemberében egy hét fős túrázó csapat került bajba a hegyen. A ködös időben eltévedtek és két napon át 150 hegyimentő és 5 helikopter kereste a bajba jutottakat. A harmadik nap reggelén végül megtalálták őket, de a fagyos időben öten életüket vesztették, a két életben maradottat pedig súlyos sérülésekkel szállították kórházba.